Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare, doar cu titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare, doar cu titlu de proprietate

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil cu teren aferent, iar proprietarul zice ca are doar titlu de proprietate pe imobil cu teren.
Pot face contractul de vc fara ca proprietarul sa faca intabularea pe el? Proprietarul sustine ca se poate sa intabula direct pe mine.
Ce acte sa cer vanzatorului pentru a face intabularea direct pe mine?

Multumesc anticipat
nu puteti sa cumparati terenul fara ca acesta sa fie intabulat.
Nici un notar nu incheie un contract de vanzare-cumparare asupra unui imobil teren si constructie in aceste conditii.
avocat Cristina Popescu
Solicitati...intabularea!:D Numai in acest mod puteti cumpara legal un imobil strict determinat si un drept de proprietate cu siguranta opozabil tertilor.