Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecini neintelegatori.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecini neintelegatori.

Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu linistea publica. Eu stau la bloc si de vreo doua - trei saptamani un vecin , care de fapt sta in scara de langa mine la etajul doi, insa pe aceeasi parte ca si mine, asculta muzica extrem de tare, avand in vedere ca pot sa ma duc in orice camera ca tot se aude.Mai rau este ca acest domn are o aparatura destul de puternica, incat se aude bass-ul foarte tare de se "zguduie" peretii, cred ca intelegeti. As dori sa stiu daca are voie sa asculte chiar asa in voie ? Pentru ca eu am fost la el si l-am rugat sa dea mai incet din cauza ca incercam sa invat pentru un examen.....la care el mi-a spus "o sa fac o exceptie si o sa dau mai incet ,dar de acum incolo sa te obisnuiesti pentru ca asa o sa ascult de acum si totusi multumeste-te ca nu ascult la ora 2 noaptea asa tare". Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti ...numai intre orele 22-08 nu se poate face galagie ..in rest oricine are voie sa faca ce vrea. Chiar si vecinii lui din scara l-au tot rugat la sedinta sa dea mai incet...dar se pare ca nesimtirea exista in continuare.X-( Va multumesc ! O zi buna :) Imi cer scuze daca nu am selectat categoria potrivita pentru acest subiect.
In cursul zilei ,atata timp cat nu exista "abuzuri fonice",omul are dreptul sa asculte muzica la el acasa.
Sunt total de acord ca poate sa asculte muzica, nu zic ca nu, insa bass-ul e extraordinar , se aude ca si cum as fi dat eu drumul la mine in casa.
Cam ce intelegeti prin "abuzuri fonice" ?
Va multumesc !
Plangere la politie si telefonati politistului de proximitate. Legea face referire si la zgomotele puternice din timpul zilei. Exista firme autorizate care masoara decibelii, apelati si la ei ca sa aveti probe. Nu va lasati. Faceti si cateva inregistrari cu telefonul. Aratati le la politie. Va primi amenda si daca nu se linisteste va primi alta de cate ori faceti o sesizare. O sa renunte la un moment dat. Chiar daca Nu plateste amenzile cu prima ocazie cand va avea nevoie de un serviciu al primariei le va plati din urma ca sa si rezolve problemele. Nu va lasati, va puteti gasi linistea si sa l puneti cu botul pe labe. Eu sunt femeie si am facut aceste demersuri si am reusit. Acum vecinii mei sunt mielusei, ma saluta frumos….asta e

Georgiana R a scris:

Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu linistea publica. Eu stau la bloc si de vreo doua - trei saptamani un vecin , care de fapt sta in scara de langa mine la etajul doi, insa pe aceeasi parte ca si mine, asculta muzica extrem de tare, avand in vedere ca pot sa ma duc in orice camera ca tot se aude.Mai rau este ca acest domn are o aparatura destul de puternica, incat se aude bass-ul foarte tare de se "zguduie" peretii, cred ca intelegeti. As dori sa stiu daca are voie sa asculte chiar asa in voie ? Pentru ca eu am fost la el si l-am rugat sa dea mai incet din cauza ca incercam sa invat pentru un examen.....la care el mi-a spus "o sa fac o exceptie si o sa dau mai incet ,dar de acum incolo sa te obisnuiesti pentru ca asa o sa ascult de acum si totusi multumeste-te ca nu ascult la ora 2 noaptea asa tare". Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti ...numai intre orele 22-08 nu se poate face galagie ..in rest oricine are voie sa faca ce vrea. Chiar si vecinii lui din scara l-au tot rugat la sedinta sa dea mai incet...dar se pare ca nesimtirea exista in continuare.X-( Va multumesc ! O zi buna :) Imi cer scuze daca nu am selectat categoria potrivita pentru acest subiect.