avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon plati in numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon plati in numerar

O firma a achizitionat in luna august, intr-o singura zi marfa in valoare de 8900 lei. A primit doua facturi, una de 4420 lei si alta de 4480 lei si s-a platit cash. Este corect?
Cel mai recent răspuns: mihaelastir , utilizator 11:50, 14 Septembrie 2010
Da, nu poti plati mai mult de 5.000 lei catre fiecare furnizor
Cu riscul ca cele 2 tranzactii sa nu fie reconsiderate ca fiind una singura.
Daca s-a platit cash in aceeasi zi - NU este corect.
Nu ai voie sa faci plati numerar mai mari de 5000 lei/zi catre acelasi furnizor.
Corect ar fi fost sa ai o chitanta in ziua respectiva si una a doua sau a treia zi.
Succes!
Facturile si chitantele sa fie in zile diferite pentru a nu se considera operatiuni legate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare factura mai mare de 5000 lei camicami camicami Buna, am emis o factura de 5600 lei.Clientul a platit ,pana acum,numerar cate 1000 lei in 3 zile diferite,astfel ca am incasat suma de 3000 lei cu 3 chitante ... (vezi toată discuția)
Plafonarea incasarilor si platilor emanuela25 emanuela25 Buna ziua Am o nelamurire in ceea ce priveste articolul din legea 70/2015 in care se precizeaza ca \\"Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către ... (vezi toată discuția)
Cont bancar pt asociatia proprietari pmariusf2005 pmariusf2005 asociatia de proprietari este obligata sa aiba cont bancar deschis la banca? care este legea care stipuleaza acest lucru? (vezi toată discuția)