Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon plati in numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon plati in numerar

O firma a achizitionat in luna august, intr-o singura zi marfa in valoare de 8900 lei. A primit doua facturi, una de 4420 lei si alta de 4480 lei si s-a platit cash. Este corect?
Da, nu poti plati mai mult de 5.000 lei catre fiecare furnizor
Cu riscul ca cele 2 tranzactii sa nu fie reconsiderate ca fiind una singura.
Daca s-a platit cash in aceeasi zi - NU este corect.
Nu ai voie sa faci plati numerar mai mari de 5000 lei/zi catre acelasi furnizor.
Corect ar fi fost sa ai o chitanta in ziua respectiva si una a doua sau a treia zi.
Succes!
Facturile si chitantele sa fie in zile diferite pentru a nu se considera operatiuni legate