Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare factura mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare factura mai mare de 5000 lei

Buna,
am emis o factura de 5600 lei.Clientul a platit ,pana acum,numerar cate 1000 lei in 3 zile diferite,astfel ca am incasat suma de 3000 lei cu 3 chitante in zile diferite.
Este corect sau dupa prima chitanta de 1000 lei era obligatorie plata restului sumei prin banca sau era obligatoriu o singura data (o singura chitanta)fix 5000 lei si restul prin banca sau pana la concurenta sumei de 5000 lei pot fi mai multe chitante de incasare si restul prin banca?
Multumesc mult.
este corecta procedura , diferenta poate s-o plateasca tot asa , sau daca are posibilitate prin transfer .
sume egale sau mai mari de 5000 lei , se pot achita doar prin transfer bancar .
ContSters324606, utilizator
? care procedura este corecta dintre cele 3 expuse de mine? cum ziceti ca diferenta poate sa o plateasca tot asa (numerar) odata ce ptr.facturile mai mari de 5000 lei exista regula cu achitarea prin transfer bancar?
Eu incasez aceasta factura...dar conform procedurii ,furnizorul meu este in culpa. De ce mi-a platit numerar la aceeasi factura cate 1000 lei de 3 ori? Acest fapt m-a derutat ,de aceea am pus aceasta intrebare.imi scapa mie ceva sau clientul meu a gresit, neaplicand corect procedura?
rectific: clientul meu este in culpa?
5600 lei se pot diviza in "n" -shpe de plati cu sume diferite . poate sa va plateasca si cate 10 lei pe ora , cu conditia sa ii eliberati chitanta in care se specifica factura la care face referire .
daca in contractul in baza caruia s-a emis factura , scrie ceva despre obligativitatea clientului de a achita integral prin transfer....atunci mergeti in instanta si cereti despagubiri pe acest motiv .
nu inteleg , odata spuneti ca este alba , dupa care va contraziceti cum ca ar fi alta culoare !
La interpretarea acestor reglementari contabile,ma refeream:

:Conform punctului 4 din Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind întarirea disciplinei financiar-valutare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 2185 din 30 noiembrie 2004, platile în numerar catre persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise în limita unui plafon de 5.000 lei.
Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei catre furnizorii de bunuri si servicii astfel: 5.000 lei în numerar, suma care depaseste acest plafon putând fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.
Ca urmare, se poate achita in numerar numai o factura care nu depaseste 50 milioane lei, dar, indiferent, de valoarea care depasestste aceasta suma, nu se mai poate plati diferenta tot in numerar, ci numai prin instrumente de plata fara numerar.

Ex: aveti de achitat o fact.de 6000 lei, veti achita 5.000 lei in numerar, iar celelalte 1.0000 lei, fragmentat sau nu, le achitati prin OP-uri, FV etc.