Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... act aditional cf OUG 50/2010 la banca mi s-a marit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

act aditional cf OUG 50/2010 la banca mi s-a marit rata?

Buna seara,
Am un credit ipotecar la BCR din 2007, rata e alcatuita din dobanda de referinta a bancii +1.2 puncte procentuale,adica 9.6%.
Azi am fost pt actul aditional cf OUG 50/2010 si am unele nelamuriri:
-dobanda curenta va fii de 8.46 puncte procentuale marja pe an + EURIBOR la 6 luni.
-mi s-a adaugat in actul aditional DAE care este 10.78 % pe an,nu aveam in contract acest lucru specificat de DAE.
-imi spune cat este costul total al creditului calculat la data semnarii actului aditioanl,nu aveam nimic specificat in contractul semnat la data luarii imprumutului.
1. Aceste lucruri nu inseama ca trec de la o dobanda variabila la o dobanda fixa?
2. Cat va fii rata mea? Mai mare decat cea pe care o am acum adica 9.6?
La comisioane mi-au trecut comisionul de administrare cont (il am trecut in contract cand am luat creditul), in schimb mi-au mai trecut in plus comision unic in valoare de 10 europerceput pt prestarea de servicii la solicitarea imprumutatului,dar nu scrie daca se percepe comisionul in fiecare luna..
3. Este legal acest comison?
Sotului i-a scazut salariul si ne "taram" cu acest credit,ce putem face?
Mentionez ca nu avem comision de risc la rata.
VA rog raspundeti-mi la intrebari .
1.nu.Euriborul e variabil.Doar marja e fixa.
2. la aceasta data rata va fi la fel. Insa acum Euriborul 6M este 1,147 .Daa va creste la 4 sau 5 dobanda 8,4+4=12,4
3. Este legal. E prevazut in OUG 50.
Daca DAE este de 10.78 % pe an nu inseamna ca va fii la fel pe toata perioada desfasurarii creditului, adica 30 de ani?
Nu este mare 10.78 %?
Si faptul ca in actul aditional imi spune cat este costul total al creditului ce vrea sa insemne?
Daca dobanda intiala era de 9.6 % iar in actul aditional este de 8.46 puncte procentuale + EURIBOR, inseamna ca in actul aditional rata este mai mare decat 9.6 %, EURO fiind acum 1.14.
mie cei de la sucursala botosani mi-au spus ca nu m-au luat ei de pe strada sa vin sa fac credit si ca atat timp cat m-am folosit de bani mi-a fost bine, insa ei uita ca acest credit nu mi-a fost dat pe ochi frumosi, platesc la el 25 de ani si valoare pe care o am de restituit ajunge la de doua ori si jumatate in plus la suma luata., si , in plus, daca nu ar fi fraieri ca noi ei nu ar mai avea comisioane de incasat si loc de munca