avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mosteniri

Buna ziua .Am o nelamurire .Se poate face dezbaterea mosteniri pe cale judecatoreasca?
Socri mei au decedat unul in 1994 si unul in 2000,sotia mea este unicul copil deci si unicul mostenitor.In aces timp nu sa dezbatut nici un fel de mostenire.Ma gindesc ca pe cale judecatoreasca ar fi un pic mai eftin
Cel mai recent răspuns: Maria_79 , utilizator 14:38, 14 Septembrie 2010
Buna ziua !
Sigur ca se poate , daca dvs. considerati ca sunt costuri mai mici .....interesati-va totusi si la notariat cat v-ar costa ...... :D
E mai ieftin, dar cu cine se judeca?

Sa mearga la notar.
costy71 a scris:

Buna ziua .Am o nelamurire .Se poate face dezbaterea mosteniri pe cale judecatoreasca?
Socri mei au decedat unul in 1994 si unul in 2000,sotia mea este unicul copil deci si unicul mostenitor.In aces timp nu sa dezbatut nici un fel de mostenire.Ma gindesc ca pe cale judecatoreasca ar fi un pic mai eftin

Daca este singurul mostenitor,cu cine credeti ca ar trebui sa se judece ?
Trebuie sa mearga la notar si sa faca certificatul de mostenitor.
Regula este ca dezbaterea succesiunii sa se faca pe cale notariala si numai daca mostenitorii nu se inteleg sa apeleze la instanta de judecata. In acest caz sotia dvs cu cine nu se intelege la impartirea masei succesorale?
Sotia dumneavoastra are vreun venit? Va intreb, deoarece se mai acorda reduceri.

Alte discuții în legătură

Tata decedat in ianuarie 2015-dezbatere succesiune-informatii /costuri DocMadalina DocMadalina Notar sau instanta?Ar trebui sa ma grabesc,daca depasesc termenul de 6 luni o sa intervina alta taxe? (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune, costuri - notar vs. instanta livisa livisa Bun ziua, Va rog frumos sa ma lamuriti daca dezbaterea succesiunii e mai ieftina in instanta sau la notar, conform noului cod civil, avand in vedere situatia ... (vezi toată discuția)
Mostenire Ionut balan Ionut balan Dupa moartea unei persoane , raman trei mostenitori , toti trei trebuie sa se prezinte la un avocat pentru a si cere drepturile la mostenire? sau pot sa ceara ... (vezi toată discuția)