Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mosteniri

Buna ziua .Am o nelamurire .Se poate face dezbaterea mosteniri pe cale judecatoreasca?
Socri mei au decedat unul in 1994 si unul in 2000,sotia mea este unicul copil deci si unicul mostenitor.In aces timp nu sa dezbatut nici un fel de mostenire.Ma gindesc ca pe cale judecatoreasca ar fi un pic mai eftin
Buna ziua !
Sigur ca se poate , daca dvs. considerati ca sunt costuri mai mici .....interesati-va totusi si la notariat cat v-ar costa ...... :D
E mai ieftin, dar cu cine se judeca?

Sa mearga la notar.
costy71 a scris:

Buna ziua .Am o nelamurire .Se poate face dezbaterea mosteniri pe cale judecatoreasca?
Socri mei au decedat unul in 1994 si unul in 2000,sotia mea este unicul copil deci si unicul mostenitor.In aces timp nu sa dezbatut nici un fel de mostenire.Ma gindesc ca pe cale judecatoreasca ar fi un pic mai eftin

Daca este singurul mostenitor,cu cine credeti ca ar trebui sa se judece ?
Trebuie sa mearga la notar si sa faca certificatul de mostenitor.
Regula este ca dezbaterea succesiunii sa se faca pe cale notariala si numai daca mostenitorii nu se inteleg sa apeleze la instanta de judecata. In acest caz sotia dvs cu cine nu se intelege la impartirea masei succesorale?
Sotia dumneavoastra are vreun venit? Va intreb, deoarece se mai acorda reduceri.