Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune .

Buna ziua !
Problema are legatura cu o succesiune si cu o iesire din indiviziune. Este vorba de un imobil (casa si teren) ce a fost obtinut de soti in timpul casatoriei. Sotul decedeaza si este mostenit de sotie si de 3 frati. Decedeaza si sotia ulterior si lasa mostenire partea ei prin testament unei nepoate. Ulterior nepoata cumpara cota parte de mostenirea lasata defunct (sotul decedat) de la 2 dintre cei trei frati ai defiunctului. Nepoata detine in prezent 11/12 din intregul imobil.
Cel de-al treilea frate al defunctului a decedat si el avand un copil adoptat care-l mosteneste evident dar care refuza #-o sa deschida succesiunea dupa acesta.
Nepoata doreste sa iasa totusi din indiviziune .
Cum apreciati o rezolvare a problemei ?
Multumesc!
Sa se adreseze notarului pentru dezbaterea succesiunii, stabilirea masei succesorale si intinderii dreptului fiecaruia, avind in vedere si tranzactiile intervenite si apoi sa iasa din indiviziune fie amiabil fie pe cale judecatoreasca, platind contravaloarea cotei descendentei fratelui decedat.
introduceti o actiune in instanta de iesire din indiviziune si-l chemati in judecata pe copil direct , in calitate de mostenitor.
avocat Cristina Popescu
~ Conținut șters la cerere ~
nepoata poate deschide proces pt iesirea din indiviziune.
Bun , ma adresez instantei cu cerere ptr iesire din indiviziune .... si mostenitorul care nu doreste sa deschida succesiunea nu se va prezenta nici in instanta. Ce-i de facut?
Sigur ca nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune, teoretic. Dar in speta de fata ?
Multumesc celor care mi-au raspuns!