Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie invaliditate gradul III cu functia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie invaliditate gradul III cu functia de asistent personal

Buna ziua !
Va rog sa-mi precizati daca o persoana pensionar gradul III de invaliditate poate fi angajata ca asistent personal
Da, potrivit art. 94 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari social
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele prevazute la art. 66 lit. a) si b);
b) nevazatorii;
c) pensionarii pentru limita de varsta.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III
Si art. 2 din H.G. nr. 427/2001 pentru aprobarea Normelor metodologice privind conditiile de incadrare, drepturile si obligatiile asistentului personal al persoanei cu handica
Poate fi incadrata cu contract individual de munca in functia de asistent personal persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) are varsta minima de 18 ani impliniti;
b) nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei de asistent personal;
c) are capacitate deplina de exercitiu;
d) are o stare de sanatate corespunzatoare, atestata de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate;:hm:
e) a absolvit cel putin cursurile invatamantului general obligatoriu, cu exceptia rudelor si afinilor pana la gradul al IV-lea inclusiv ale persoanei cu handicap grav, precum si a sotului sau sotiei, dupa caz; in situatii exceptionale, la propunerea asistentului social din cadrul aparatului propriu al consiliului local in a carui raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta persoana care urmeaza sa indeplineasca functia de asistent personal, presedintele Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap poate aproba derogarea de la indeplinirea conditiilor de studii si in cazul altor persoane decat cele mentionate mai sus;
f) semneaza un angajament, ca act aditional la contractul individual de munca, prin care isi asuma raspunderea de a realiza integral programul individual de recuperare si integrare sociala a persoanei cu handicap grav, in cazul existentei unui astfel de program
Tanjiani, utilizator