Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asistent personal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asistent personal

poate fi asistent personal al unei persoane cu handicap rudele de gradul I al respectivei persoane cu handicap? si daca da, care sunt oblibatiile acesteia?
1. Potrivit HG nr. 427/2001, poate fi încadrată cu contract individual de muncă în functia de asistent personal persoana care indeplineste urmatoarele condiţii:
a) are vârsta minima de 18 ani impliniti;
b) nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei de asistent personal;
c) are capacitate deplina de exercitiu;
d) are o stare de sănătate corespunzătoare, atestata de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate;
e) a absolvit cel puţin cursurile învăţământului general obligatoriu, cu excepţia rudelor şi afinilor până la gradul al IV-lea inclusiv ale persoanei cu handicap grav, precum şi a sotului sau sotiei, după caz; în situaţii excepţionale, la propunerea asistentului social din cadrul aparatului propriu al consiliului local în a cărui raza teritoriala îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana care urmeaza sa indeplineasca functia de asistent personal, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Handicap poate aproba derogarea de la indeplinirea condiţiilor de studii şi în cazul altor persoane decat cele menţionate mai sus;
f) semneaza un angajament, ca act aditional la contractul individual de muncă, prin care îşi asuma raspunderea de a realiza integral programul individual de recuperare şi integrare sociala a persoanei cu handicap grav, în cazul existentei unui astfel de program.

Prin urmare, rudele de gradul I pot fi angajate ca si asistent personal

2. Tot din acelasi act normativ:
Asistentul personal are urmatoarele obligaţii:
a) sa participe la instructajul anual privind asistenţa specifică, organizat de primaria în a carei raza teritoriala îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap grav, în colaborare cu personalul specializat din cadrul inspecţiilor regionale;
b) sa presteze pentru persoana cu handicap grav toate activităţile şi serviciile prevăzute în contractul individual de muncă, în fisa postului şi în programul individual de recuperare şi de integrare sociala a persoanei cu handicap grav, în cazul existentei unui astfel de program;
c) sa trateze cu respect, buna-credinta şi înţelegere persoana cu handicap grav şi sa nu abuzeze fizic, psihic sau moral de starea de incapacitate în care se afla aceasta;
d) sa sesizeze angajatorul şi inspecţia regionala despre orice modificare survenita în starea fizica, psihica sau sociala a persoanei cu handicap grav, de natura sa modifice acordarea drepturilor prevăzute de lege;
e) sa intocmeasca semestrial un raport de activitate, avizat de asistentul social din cadrul aparatului propriu al consiliului local în a cărui raza teritoriala îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap grav sau, după caz, de persoana desemnata de angajator, care va cuprinde date privind evolutia persoanei cu handicap grav în raport cu obiectivele programului individual de recuperare şi integrare sociala, în cazul existentei unui astfel de program. Raportul va fi adus la cunoştinţa persoanei cu handicap grav, sub semnatura acesteia sau, după caz, a reprezentantului legal.
asistentul personal are obligatia de a locui impreuna cu persoana cu handicap sau poate locui la o alta adresa (alta localitate) si de a o vizita periodic? persoana cu handicap (psihic-alzheimer) poate fi lasata singura, nesupravegheata de catre asistentul personal pe o anumita perioada de timp (o ora, 2, 3 , o zi)?
Are obligatia de a fi langa acea persoana atat timp cat este prevazut in c.i.m. - 8 ore/zi -.

Din legea nu reiese ca are obligatia de a locui impreuna cu persoana cu handicap.
Cornel Vasile, Consilier juridic
"nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei de asistent personal;"
Care sunt aceste infractiuni?

Multumesc!
La asemenea handicap, când uită și cum îi cheamă, trebuie supraveghere nu glumă. Prudent este să lași pe cineva când ai o problemă de rezolvat.