avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Exequatur
Discuție deschisă în Executare silită

Exequatur

Avem o hotarare de recunoastere si incuviintare a executarii unei hotarari comerciale straine, care la momentul de fata este definitiva. Intrebarea mea este daca hotararea din exequatur trebuie sa fie si irevocabila pentru a fi pusa in executare hotararea straina, sau este suficient ca hotararea din exequatur sa fie definitiva.

De asemenea, ma intereseaza daca stiti si care este procedura administrativa propriu-zisa. Am inteles ca ar fi nevoie de un certificat european.

Multumesc pentru orice informatie
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 14:32, 15 Septembrie 2010
Buna ziua,

Condiţiile recunoaşterii hotărârilor străine sunt :
· instanţa statului emitent să fi fost competentă;
· forma actului trebuie să se supună regulii locus regit actum;
· hotărârea să fie definitivă în statul unde a fost pronunţată;
· să existe reciprocitate între România şi statul în care hotărârea a fost pronunţată.

Recunoaşterea de plin drept se face doar în cazul în care priveşte statutul civil al persoanei în cauză şi a fost mai întâi recunoscută de statul de cetăţenie al părţii.

Recunoaşterea poate fi refuzată în următoarele situații:

· hotărârea este rezultatul unor fraude în procedura urmată în străinătate,
· hotărârea încalcă ordinea de drept internaţional privat român,
· procesul a fost soluţionat între părţi, printr-o hotărâre chiar nedefinitivă a instanţelor române.

Odată recunoscută hotărârea străină ea produce aceleaşi efecte ca şi o hotărâre naţională (autoritate de lucru judecat, opozabilitate şi forţă probată).

Succes,
Despre titlul executoriu european, gasiti informatii aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si partaj in spania. luciiflorii luciiflorii Buna ziua. Am o intrebare. Sunt casatarorita in Romania,sunt in Spania de 10 ani,am un copil.Divortez in Spania acuma,iar avocatul mia zis ca dupa legile ... (vezi toată discuția)
Divort în us - cum se valideaza în românia? Naganori Naganori Buna ziua, Un prieten care s\\\'a repatriat de curând din US a divortat acolo, dupa o casatorie în România. Ce pasi ar trebui sa efectueze pentru ca ... (vezi toată discuția)
Recunoastere hotarare de divort din turcia Alexandru catalin Gaidau Alexandru catalin Gaidau buna ziua,ma iertati ca va deranjez am nevoie de niste sfaturi in urmatoarea situatie.Un cet roman s-a casatorit in turcia,a divortat si acum s-a intors in ... (vezi toată discuția)