Forum Discuţii juridice Executare silită Exequatur
Discuție deschisă în Executare silită

Exequatur

Avem o hotarare de recunoastere si incuviintare a executarii unei hotarari comerciale straine, care la momentul de fata este definitiva. Intrebarea mea este daca hotararea din exequatur trebuie sa fie si irevocabila pentru a fi pusa in executare hotararea straina, sau este suficient ca hotararea din exequatur sa fie definitiva.

De asemenea, ma intereseaza daca stiti si care este procedura administrativa propriu-zisa. Am inteles ca ar fi nevoie de un certificat european.

Multumesc pentru orice informatie
Buna ziua,

Condiţiile recunoaşterii hotărârilor străine sunt :
· instanţa statului emitent să fi fost competentă;
· forma actului trebuie să se supună regulii locus regit actum;
· hotărârea să fie definitivă în statul unde a fost pronunţată;
· să existe reciprocitate între România şi statul în care hotărârea a fost pronunţată.

Recunoaşterea de plin drept se face doar în cazul în care priveşte statutul civil al persoanei în cauză şi a fost mai întâi recunoscută de statul de cetăţenie al părţii.

Recunoaşterea poate fi refuzată în următoarele situații:

· hotărârea este rezultatul unor fraude în procedura urmată în străinătate,
· hotărârea încalcă ordinea de drept internaţional privat român,
· procesul a fost soluţionat între părţi, printr-o hotărâre chiar nedefinitivă a instanţelor române.

Odată recunoscută hotărârea străină ea produce aceleaşi efecte ca şi o hotărâre naţională (autoritate de lucru judecat, opozabilitate şi forţă probată).

Succes,
Despre titlul executoriu european, gasiti informatii aici:
www.avocatnet.ro/content/art...