Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere hotarare de divort din turcia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere hotarare de divort din turcia

buna ziua,ma iertati ca va deranjez am nevoie de niste sfaturi in urmatoarea situatie.Un cet roman s-a casatorit in turcia,a divortat si acum s-a intors in romania,unde doreste sa se casatoreasca cu alt cet turc,in romania.Pentru casatorie i s-a cerut o sentinta de recunoastere a hotararii de divort turcesti,desi persoana daca s-a casatorit in turcia,nu figureaza aici cu acea casatorie,nu? Ma puteti ajuta,am inteles ca ar fi vorba de procedura exequator,nu sunt sigur,multumesc mult de tot
este foarte bine, asa se numeste procedura-exequator.
Condiţiile recunoaşterii hotărârilor străine sunt:

· instanţa statului emitent să fi fost competentă;
· forma actului trebuie să se supună regulii locus regit actum;
· hotărârea să fie definitivă în statul unde a fost pronunţată;
· să existe reciprocitate între România şi statul în care hotărârea a fost pronunţată.

Recunoaşterea de plin drept se face doar în cazul în care priveşte statutul civil al persoanei în cauză şi a fost mai întâi recunoscută de statul de cetăţenie al părţii.
sarut mana,multumesc frumos,am inteles ca turcia nefiind in ue ar fii unele probleme,oricum persoana are hotararea definitiva si irevocabila si calatoreste acum pentru a o apostila acolo,dupa aceea putem incepe procedura in romania,nu? primul drum dupa aceea unde ar trebuie sa fie? ma iertati daca abuzez de bunatatea dvs,multumesc frumos inca o data
FOARTE IMPORTANT !Recunoaşterea în România a hotărârilor străine pronunţate în alte state decât cele ale uniunii europene şi în cele cu care România nu are tratate de asistenţă juridică se va face de către TRIBUNALUL ULTIMULUI LOC DE DOMICILIU AVUT ÎN ŢARÃ,
- pentru cei care sau căsătorit şi au şi divorţat în străinătate NU SE MAI FACE TRANSCRIEREA actului de căsătorie ci se face doar menţiune pe marginea actului de naştere dar cu aprobarea DEPABD Bucuresti ,iar cererea se depune la primăria care are în păstrare actul de naştere al solicitantului
- dacă divorţul a avut loc într-un stat care nu este membru ue şi cu care românia nu are încheiate tratate se va solicita mai întâi petiţionarului să-şi solicite recunoaşterea sentinţei la tribunalul ultimului loc de domiciliu avut în ţară.
Veti prezenta la locul de nastere urm[toarele acte:
- hotărârea ( de divorţ, adopţie sau schimbare de nume şi/sau prenume), în copie, legalizată la misiunea diplomatică sau oficiul consular de carieră al româniei;
- traducerea legalizată a acesteia, care va fi făcută la o reprezentanţă diplomatică română sau la un traducător autorizat, dar care să aibă aplicată apostila conform convenţiei privind suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la haga la 05.10.1961;
- certificat de naştere, în copie ;
- certificat de căsătorie, în copie;
- copie după paşaportul străin şi după cel românesc, atunci când acesta există.
- declaraţie pe proprie răspundere a soţilor din care să rezulte numele pe care îl vor purta după divorţ ;precum şi la cine vor fi încredinţaţi copii minori.

va multumesc mult de tot pentru aceste informatii pretioase,multumesc frumos