Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL- rog urgent un indiciu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL- rog urgent un indiciu

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva, in cazul unui SRL cu doi asociati, daca unul dintre acestia moare, ce se intampla cu partile sociale, actiunile? Ce demersuri trebuie efectuate la ONRC?

Multumesc
aceasta situatie o aveti prevazuta in actul constitutiv al societatii; studiati-l si veti gasi acolo raspunsurile, in functie de ceea ce au hotarat cei doi asociati la momentul respectiv; posibil ca mostenitorii asociatului decedat sa mosteneasca partile sociale ale acestuia.
avocat Cristina Popescu