Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mostenitor asociat unic SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mostenitor asociat unic SRL

Am urmatoarea situatie:
Tatal meu a decedat in luna decembrie 2009 fiind asociat unic la un SRL. Eu si fratele meu suntem mostenitori conform Certificatului de mostenitor, fiecare cu 50% din partile sociale. Vrem sa inchidem aceasta firma.
Intrebari:
1. Putem sa o dizolvam fara modificarea actului constitutiv la Reg. Com (dizolvare de drept ca urmare a decesului asociatului unic) sau este obligatorie mai intai modificarea actului constitutiv si apoi efectuarea demersurilor de dizolvare.
2. Pana la efectuarea inscrierilor la Registrul Comertului putem efectua operatiuni in numele societatii in baza certificatului de mostenitor (incasari, plati in numerar si banca, etc.). La banca e suficient certificatul de mostenitor pentru a putea ridica numerar, efectua plati?
3. Daca este obligatorie modificarea actului constitutiv cu mentionarea celor 2 asociati, dizolvarea presupune si numirea unui lichidator?
Va multumesc!
In actul constitutiv al societatii ce este trecut?

Conform Legii 31/1990:
Art. 229. - (1) Societăţile în nume colectiv sau cu răspundere limitată se dizolvă prin falimentul, incapacitatea, excluderea, retragerea sau decesul unuia dintre asociaţi, când, datorită acestor cauze, numărul asociaţilor s-a redus la unul singur.
(2) Se exceptează cazul când în actul constitutiv există clauză de continuare cu moştenitorii sau când asociatul rămas hotărăşte continuarea existenţei societăţii sub forma societăţii cu răspundere limitată cu asociat unic.
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Nu spune nimic de genul asta
Hai sa pun si eu ..paie pe foc.

Intrebare pentru colegi.

Daca art 229 zice asa:

Art. 229. - (1) Societăţile în nume colectiv sau cu răspundere limitată se dizolvă prin ....decesul unuia dintre asociaţi, când, datorită acestor cauze, numărul asociaţilor s-a redus la unul singur.
(2) Se exceptează cazul când în actul constitutiv există clauză de continuare cu moştenitorii sau când asociatul rămas hotărăşte continuarea existenţei societăţii sub forma societăţii cu răspundere limitată cu asociat unic.
(3) Dispoziţiile alineatelor precedente se aplică şi societăţilor în comandită simplă sau în comandită pe acţiuni, dacă acele cauze privesc pe singurul asociat comanditat sau comanditar.

Considerati ca acest text se aplica si unei situatii care NU ESTE expres prev. in cuprinsul sau? (mai sus nu se vorbeste nicaieri despre decesul singurului /unicului asociat din SRL, ci doar despre decesul unuia dintre mai multi).

:-/:-/
romascanu, moderator
La decesul asociatului unic, cand in actul constitutiv nu exista clauza de continuare cu mostenitorii sau nu exista mostenitori acceptanti, se va aplica art. 237 alin. (1) lit. a) LSC : ''la cererea oricarei persoane interesate, precum si a ONRC, tribunalul va putea pronunta dizolvarea in cazul in care societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni".
romascanu a scris:

Hai sa pun si eu ..paie pe foc.

Intrebare pentru colegi.

Daca art 229 zice asa:

Art. 229. - (1) Societăţile în nume colectiv sau cu răspundere limitată se dizolvă prin ....decesul unuia dintre asociaţi, când, datorită acestor cauze, numărul asociaţilor s-a redus la unul singur.
(2) Se exceptează cazul când în actul constitutiv există clauză de continuare cu moştenitorii sau când asociatul rămas hotărăşte continuarea existenţei societăţii sub forma societăţii cu răspundere limitată cu asociat unic.
(3) Dispoziţiile alineatelor precedente se aplică şi societăţilor în comandită simplă sau în comandită pe acţiuni, dacă acele cauze privesc pe singurul asociat comanditat sau comanditar.

Considerati ca acest text se aplica si unei situatii care NU ESTE expres prev. in cuprinsul sau? (mai sus nu se vorbeste nicaieri despre decesul singurului /unicului asociat din SRL, ci doar despre decesul unuia dintre mai multi).

:-/:-/

In practica eu am avut o situatia ca cea descrisa mai sus, in actul constitutiv al societatii nefiind inclusa nici o clauza de continuare a societatii cu mostenitorii. Totul ramane la latitudinea judecatorului.
In cazul in care l-am avut eu mostenitorii au fost de acord sa preia ei societatea iar judecatorul a fost de acord. In cazul in care mostenitorii nu doresc pastrarea societatii, atunci merg si depun la ONRC copie dupa certificatul de deces precum si o cerere ca nu vor sa continue societatea, iar aceasta se dizolva.