Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract part time dezavantaje
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract part time dezavantaje

buna seara. eu lucrez la o societate ca vanzatoare 8h/zi 5zile/sapt (de fapt lucrez si in week dar asta nu e trecut in contract) dar mai nou am fost anuntata ca mi se va face un contract de 4h/zi pt a se plati mai putin la stat si pentru a nu imi micsora salariul pe care il iau de fapt in mana. mentionez ca iau mai mult in mana decat este trecut in contractul de munca la momentul actual(adica minim pe economie). vreau sa stiu cum ma afecteaza acest lucru?(la pensie, ca vechime).care sunt dezavantajele? va multumesc. o seara buna.
va dezavantajeaza la contributiile de somaj si pensie in sensul ca vor fi mai mici pt perioada cand figurati ca lucrati part-time.