Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor militare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor militare

In anul 1998 am fost pensionat medical avind gradul II de invaliditate,fara revizuire pentru boala contractata in timpul si din cauza indeplinirii obligatiilor militare.Mentionez ca la data pensionarii conform deciziei primite am avut o vechime totala in munca de 24 ani,din care ca militar efectiv 18 ani,in prezent avind virsta de 51 ani.Avind in vedere multitudinea de legi,acte,norme emise de diferitetele guverne va rog sa-mi spuneti daca pot trece de la pensia de invaliditate la pensia militara de serviciu anticipata.Va multumesc,GH.CIURCA-Prahova
Potrivit art. 10, alin. (1) din Legea nr. 118/2010, in perioada 03.07.2010-31.12.2010 in sistemul public de pensii, precum si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.