avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

am terminat facultatea in 1976; vechime 34 ani ; ma pot pensiona anul acesta? cu ce penalizare?
MULTUNESC MULT
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:49, 1 August 2010
nu va puteti pensiona anul acesta
Potrivit art. 10, alin. (1) si art. 16 din Legea nr. 118/2010, in perioada 03.07.2010 - 31.12.2010, in sistemul public de pensii si in sistemele de pensii neintegrate acestuia dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata nu se mai aplica.

Va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi tot anuntul de pe prima pagina a acestui forum.
www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Duminică, 1 August 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai acorda pensii anticipate? macristinasrl macristinasrl Doresc sa stiu se mai accepta sau nu pensionari anticipate? Ce act normativ, Lege a ANULAT ? (vezi toată discuția)
Se mai primesc dosare pentru pensie anticipata? topvion topvion Buna seara. As dori sa stiu daca se mai primesc dosare pentru pensionare anticipata. Si cum se procedeaza. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Acordarea pensiei anticipate in 2011, conform legii nr. 19/2000 sau legii nr. 263/2010? Gelu_c Gelu_c Buna ziua, sunt nascut in data de 09.11.1950. In data de 09.11.2010,potrivit prevederilor legii 19/2000,legea pensiilor in vigoare la acea data, indeplineam ... (vezi toată discuția)