avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se mai acorda pensii anticipate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se mai acorda pensii anticipate?

Doresc sa stiu se mai accepta sau nu pensionari anticipate?
Ce act normativ, Lege a ANULAT ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:27, 18 Septembrie 2010
macristinasrl a scris:

Doresc sa stiu se mai accepta sau nu pensionari anticipate?
Ce act normativ, Lege a ANULAT ?


Din nefericire pensionarea anticipata este suspendata pana la 31.12.2010 conform art. 10 si 16 din Legea 118/ 2010
potrivit legii 118/2010, dreptul pensia anticipata si anticipata partiala se supenda pana la data de 31.12.2010....nu se ANULEAZA, ci doar se SUSPENDA...se prea poate sa se anuleze, dar momentan este doar suspendata
asadar, nu mai puteti depune dosarul de pensionare anticipata ptr a beneficia de acest drept...!
Pana la 31.12.2010 nu se mai accepta nici o cerere de pensie anticipata, mai ales ca la data de 01.06.2010 Guvernul a binevoit sa semneze Memorandumul
cu FMI, UE si Banca Mondiala, tot in acest sens...
Va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi anuntul, anunt aflat chiar pe prima pagina a forumului "pensionari".
www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata babiii52 babiii52 am terminat facultatea in 1976; vechime 34 ani ; ma pot pensiona anul acesta? cu ce penalizare? MULTUNESC MULT (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ana_lupu_ana ana_lupu_ana Sint nascuta in 29.08.1953 si as dori sa stiu daca mai pot depune dosarul pentru pensionare anticipata. Multumesc Ana Lupu (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata la 60 de ani mircea4 mircea4 Am implinit in acest an,60 de ani iar la 1 noiembrie 2010 implinesc 35 de ani de cotizare.Pot sa ma pensionez in acest an anticipat,dupa noul regulament al ... (vezi toată discuția)