Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se mai acorda pensii anticipate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se mai acorda pensii anticipate?

Doresc sa stiu se mai accepta sau nu pensionari anticipate?
Ce act normativ, Lege a ANULAT ?
macristinasrl a scris:

Doresc sa stiu se mai accepta sau nu pensionari anticipate?
Ce act normativ, Lege a ANULAT ?

Din nefericire pensionarea anticipata este suspendata pana la 31.12.2010 conform art. 10 si 16 din Legea 118/ 2010
potrivit legii 118/2010, dreptul pensia anticipata si anticipata partiala se supenda pana la data de 31.12.2010....nu se ANULEAZA, ci doar se SUSPENDA...se prea poate sa se anuleze, dar momentan este doar suspendata
asadar, nu mai puteti depune dosarul de pensionare anticipata ptr a beneficia de acest drept...!
Pana la 31.12.2010 nu se mai accepta nici o cerere de pensie anticipata, mai ales ca la data de 01.06.2010 Guvernul a binevoit sa semneze Memorandumul
cu FMI, UE si Banca Mondiala, tot in acest sens...
Va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi anuntul, anunt aflat chiar pe prima pagina a forumului "pensionari".
www.avocatnet.ro/content/for...

Gabriela Pintea, Consilier juridic