Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Un tata care nu este recunoscut de mama in acte ca parinte al copilului,poate fi obligat sa plateasca pensia alimentara copilului.Multumesc pentru raspuns.
daca in certificatul de nastere al copilului acesta nu este tatal minorului, nu poate fi obligat la plata pensiei de intretinere, decat dupa ce se stabileste ca acesta este tatal printr-o recunoastere, printr-o actiune in instanta, etc
avocat Cristina Popescu