Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decizie anulare scop de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decizie anulare scop de TVA

Buna ziua!
Am o firma care este momentan suspendata pe o perioada de 3 ani cu regim derogatoriu,acom am primit de la ANAF o decizie de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA. CE TREBUIE SA FAC EU? si pentru ce s-a anulat.
In cazul in care -mi reiau activitatea trebuie sa ma inregistrez din nou?
pe perioada de inactivitate trebuie sa ajustati tva aferenta activelor neamortizate integral si a bunurilor de capital aflate in perioada de ajustare, daca este cazul.

consider ca atunci cand va reluati activitatea sunteti obligati sa va inregistrati din nou.
art. 152 cod fiscal
7) După atingerea sau depăşirea plafonului de scutire sau după exercitarea opţiunii prevăzute la alin. (3), persoana impozabilă nu mai poate aplica din nou regimul special de scutire, chiar dacă ulterior realizează o cifră de afaceri anuală inferioară plafonului de scutire.
danike, utilizator