Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de Tva

daca sunt platitor de TVA pot sa redevin in anul urmator fiscal neplatitor de TVA?
mentionez ca nu am cifra de afaceri peste 35000 euro
simonnab a scris:

daca sunt platitor de TVA pot sa redevin in anul urmator fiscal neplatitor de TVA?
mentionez ca nu am cifra de afaceri peste 35000 euro

Rasunsul este din pacate NU. Veti ramane in continuare platitor de tva chiar daca cifra de afaceri coboara sub 35.000 Euro.
Art 152 CF: "(7) După atingerea sau depăşirea plafonului de scutire sau după exercitarea opţiunii prevăzute la alin. (3), persoana impozabilă nu mai poate aplica din nou regimul special de scutire, chiar dacă ulterior realizează o cifră de afaceri anuală inferioară plafonului de scutire. "
si o exceptie:
pct 66 NM CF "(7) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA şi care în urma înregistrării respective desfăşoară exclusiv operaţiuni ce nu dau dreptul la deducere va solicita anularea înregistrării în termen de 10 zile de la încheierea lunii în care se desfăşoară exclusiv operaţiuni fără drept de deducere. "