Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Confidentialitatea contractelor cu bancile din Romania.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Confidentialitatea contractelor cu bancile din Romania.

Buna ziua,

Incerc sa contractez un imprumut de la o banca (un card de credit). Pe langa aceasta, sunt implicat intr-un alt imprumut la o alta banca. Ma incadrez pentru cardul de credit ca si grad de indatorare. Problema care m-a deranjat este ca banca la care solicit cardul, vrea toate actele facute cu banca la care am celalalt imprumutul (contract, scadentar, etc.). Din cate stiu, orice tip de contract poate fi consultat numai de partile implicate in contractul respectiv. Daca banca vrea sa afle ceva despre alte imprumuturi ale mele, poate consulta biroul de credite (sau alte autoritati ce reglementeaza sistemul bancar), pentru care am si semnat o cerere prin care le acord dreptul acesta. Mi se pare normal ca banca sa poata verifica aceasta informatie la o autoritate specializata, dar nu mi se pare normal sa ceara de la mine toate actele in raport cu alte banci. E ca si cum m-as duce la un furnizor al firmei sa negociez un contract, iar ei mi-ar spune sa aduc contractele cu ceilalti furnizori (care sunt confidentiale).

Credeti ca nemultumirea mea este indreptatita? Daca fac o reclamatie la ANPC, va fi luata (pozitiv) in vedere?
verificarea indeplinirii conditiilor ptr. a putea primi al doilea credit presupune si cunoasterea de catre banca a celolalte contracte de credit si a ratelor pe care le aveti de plata, ptr. ca totalul ratelor nu poate depasi o cota-parte fixa, in procente, din totalul veniturilor d-voastra lunare. Daca cele doua rate depasesc maximul, vi se va aproba un imprumut mai mic, ptr. a avea de achitat o suma mai mica.
avocat Cristina Popescu