Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii de pensionare

lucrez in grupa I de munca din Septembrie 1984 - Noiembrie 1987 si din Februarie 1997 - decembrie 2001 ; din 2002 -2010 in grupa speciala ; perioada Noiembrie 1987- Februarie 1997 am lucrat in grupa a-II - a de munca ; in Septembrie 2010 implinesc 50 de ani si 26 de ani de contributie ; va rog sa-mi spuneti cand pot sa ma pensionez
Sunteti barbat, nascut in septembrie 1960, nu?

In grupa I de munca ati lucrat pana in 01.04.20001, nu pana in decembrie 2001. Din 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, a fost abrogat Ordinul nr. 50/1990 pentru precizarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale care se incadreaza in grupele I si II de munca in vederea pensionarii. Undeva in documentele dvs., probabil in carnetul de munca, este o eroare. Solicitati angajatorului dvs. sa o corecteze, inainte de a junge la casa de pensii.

Nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani ca sa puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani sau de pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 6 luni cu reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupe de munca.

Parerea mea este anul acesta nu va puteti pensiona. Reveniti cu aceasta intrebare dupa ce apare viitoarea lege a pensiilor.