Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Am lucrat 29 ani in acelas loc de munca pe diferite posturi din 1980. Pana in 2001 1 aprilie am avut trecut in cartea de munca 20 ani si1,5 luni gr I de munca.Am lucrat in conditii foarte grele si din 2009 luna noiembrie sunt somer.Implinesc varsta de 50 ani in 26 martie.De ce nu am conditii de pensionare ca si colegii care au implinit varsta de 50 ani in decembrie ?-
beneficiati de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 55 ani. Colegii dumneavoastra au iesit la pensie cu aplicarea Legii 19/2000 care nu mai este in vigoare.
Pentru a vi se face o incadrare corecta precizati urmatoarele:
1 sexul
2 domeniul in care ati activat
3 cum ati fost incadrat(a) dupa data de 01 -04-2001, in grupa de munca
1. sex. F
2. Domeniu de activitate; Fabricare anvelope, sectia amestecare
3. Dupa data de 01.04.2001 pur si simplu a disparut grupa . De anul trecut judecam pentru a obtine grupa speciala de dupa 01.04.2001 si pana in prezent
hegedusibolya a scris:
De ce nu am conditii de pensionare ca si colegii care au implinit varsta de 50 ani in decembrie ?

Pentru ca Legea nr. 19/2000 a fost abrogata, asa cum vi s-a raspuns mai sus. Acum este in vigoare Legea nr. 263/2010 potrivit careia, pentru 20 de ani lucrati in grupa I de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni (art. 158 din Legea nr. 263/2010). Varsta standard de pensionare pentru doamnele nascute in martie 1961 este de 62 de ani.

hegedusibolya a scris:
Dupa data de 01.04.2001 pur si simplu a disparut grupa .

Grupa n-a disparut. Ordinul nr. 50/1990 care reglementa incadrarea locurilor de munca si activitatilor in grupe de munca a fost abrogat prin Legea nr. 19/2000. Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 19/2000, s-a lucrat in conditii deosebite, speciale si normale de munca.
Cum poate fi trecut in cartea de munca gr. I de lucru inclusiv luna martie 2001 daca legea 19/2000 prevede denumirile ''conditii deosebite, speciale sau normale de munca"?