avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca

1.ce conditii trebuie sa indeplinesti, si conform carei legi sau ordonante, pentru a beneficia de gr. I de munca?
2. Ce deosebire este intre gr. I de munca si conditii grele si/sau speciale de munca?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:35, 11 Iunie 2011
silvia serbu a scris:
1.ce conditii trebuie sa indeplinesti, si conform carei legi sau ordonante, pentru a beneficia de gr. I de munca?

In anul 2011 nicio conditie, intrucat nimeni nu mai poate beneficia de grupa I de munca. Ordinul nr. 50/1990 care reglementa incadrarea in grupe de munca a fost abrogat de la 1 aprilie 2001, prin Legea nr. 19/2000.


silvia serbu a scris:
2. Ce deosebire este intre gr. I de munca si conditii grele si/sau speciale de munca?

Inainte de 1 aprilie 2001 s-a lucrat in grupa I si in grupa II de munca, ulterior acestei date s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca. Din acest punct de vedere nu pot exista deosebiri sau asemanari, intrucat perioadele nu s-au suprapus.

Puteti citi Ordinul nr. 50/1990, art. 19 si art. 20 din Legea nr. 19/2000, Legea nr. 226/2006 si Ordinul nr. 572/2006, art. 29 si art. 30 din Legea nr. 263/2010. Singurul act normativ care mai este in vigoare din cele mentionate anterior este Legea nr. 263/2010.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta hegedusibolya hegedusibolya Am lucrat 29 ani in acelas loc de munca pe diferite posturi din 1980. Pana in 2001 1 aprilie am avut trecut in cartea de munca 20 ani si1,5 luni gr I de ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? maman_popescu maman_popescu Sex :barbat anul nasterii apr 1956 vechime in munca 29 ani si 4 luni din care 14 ani si 8 luni in gr 1 la ce varsta poate solicita pensie limita de varsta ... (vezi toată discuția)
Echivalente si deosebiri intre gr ii / gr i de munca si conditiile deosebite / speciale pavellevap pavellevap buna seara va rog sa mi s puneti ce asemanari si deosebiri exista intre acesti termeni efectele sunt aceleasi? doar denumirile s au schimbat? se cumuleaza ... (vezi toată discuția)