Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca

1.ce conditii trebuie sa indeplinesti, si conform carei legi sau ordonante, pentru a beneficia de gr. I de munca?
2. Ce deosebire este intre gr. I de munca si conditii grele si/sau speciale de munca?
silvia serbu a scris:
1.ce conditii trebuie sa indeplinesti, si conform carei legi sau ordonante, pentru a beneficia de gr. I de munca?

In anul 2011 nicio conditie, intrucat nimeni nu mai poate beneficia de grupa I de munca. Ordinul nr. 50/1990 care reglementa incadrarea in grupe de munca a fost abrogat de la 1 aprilie 2001, prin Legea nr. 19/2000.

silvia serbu a scris:
2. Ce deosebire este intre gr. I de munca si conditii grele si/sau speciale de munca?

Inainte de 1 aprilie 2001 s-a lucrat in grupa I si in grupa II de munca, ulterior acestei date s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca. Din acest punct de vedere nu pot exista deosebiri sau asemanari, intrucat perioadele nu s-au suprapus.

Puteti citi Ordinul nr. 50/1990, art. 19 si art. 20 din Legea nr. 19/2000, Legea nr. 226/2006 si Ordinul nr. 572/2006, art. 29 si art. 30 din Legea nr. 263/2010. Singurul act normativ care mai este in vigoare din cele mentionate anterior este Legea nr. 263/2010.
Gabriela Pintea, Consilier juridic