Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... echivalente si deosebiri intre gr II / gr I de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

echivalente si deosebiri intre gr II / gr I de munca si conditiile deosebite / speciale

buna seara
va rog sa mi s puneti ce asemanari si deosebiri exista intre acesti termeni
efectele sunt aceleasi?
doar denumirile s au schimbat?
se cumuleaza perioadele lucrate?
va multumesc
Reducerea varstelor standard de pensionare pentru cei care au lucrat in grupa a II-a se face conform Art.42 ,Tabelul nr.1 din Legea 19/2000.
Persoanele care au lucrat in grupa I pot solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstelor standard conform Art.167 ind.1 Tabelul nr.4.
Reducerea vârstelor standard de pensionare în baza tabelului nr. 4 nu poate fi cumulată cu celelalte reduceri prevăzute de prezenta lege sau de legile cu caracter special.Asta inseamna ca daca solicitati pensionarea cu reducera varstelor de pensionare datorita grupei I de munca ,nu puteti beneficia si de reducerea data de grupa a II-a de munca.Sau invers.

Edit later :
Locurile de munca in conditii speciale se regasesc la Art.20 ,iar reducerea varstelor de pensionare se face conf.Art.43 si nu Tabelului nr.4,din Legea nr.19.
ContSters161342, utilizator
acuma eu ma refeream daca se aduna perioadele lucrate in grupe de munca I si II cu cele in conditii deosebite si speciale, dupa caz,
multumesc
In prezent in Legea nr.19 se vorbeste doar de conditii de munca normale,deosebite sau speciale.
Toata vechimea in munca recunoscuta pana la intrarea in vigoare a Lg.19/2000 constituie stagiu de cotizare.
Potrivit Legii 3/1977 in calculul vechimii in munca se ia un anumit numar de luni (6luni, 3 luni)corespunzator grupei I respectiv grupei II de munca,care se adauga la fiecare an lucrat. Vedeti Art.14,15,16 din Lg.3/77.

ContSters161342, utilizator
Mai intai, trebuie sa va informati la angajatorul/ angajatorii la care ati lucrat in grupe superioare de munca, daca:
- stagiul a fost echivalat in conditii speciale cf Lg. 226/2006

sau

- stagiul a fost echivalat in conditii deosebite cf HG 261/2001

-------------------------------------------------------------------
Dupa.... putem discuta