Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Desfiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Desfiere

La varsta de 15 ani am fost infiata. Acum, la 45 de ani, doresc sa ma desfiez. Este posibil acest fapt, tinand cont ca numai unul din parintii naturali mai traieste? Acesta este de acord sa ma desfiez. Parintii adoptivi sunt si ei de acord cu aceasta dorinta.
Ce demersuri sunt necesare? Ce acte sunt necesare si unde pot fi depuse? Cat poate dura acest lucru? Cam costa aceasta desfiere?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
as avea si eu o intrebare cu privire la adoptie si desfacerea ei: daca unul din parintele adoptiv e mort iar celalalt vrea sa desfaca o adoptie cu drepturi de pline,pe motiv ca fiica adoptiva nu isi indeplineste indatoririle firesti de fiica,de a o sprijini afectiv si financiar (mama adoptiva are 74 ani),se poate desface adoptia? cam cit dureaza? cam cit costa?
in alta ordine de idei,daca fiica va fi desfiata,iar tatal natural lasa o mostenire in Franta,(fiind cetatean francez de origine romana)ea are drept la mostenire?
mentionez ca adoptia a avut loc in 1980,nu stiu daca are vreo importanta,iar fiica adoptiva are 35 ani acum.
multumesc
Ce ar trebui sa intelegeti este ca: adoptatul are aceleasi drepturi ca orice copil natural. De asta ii spune "cu efecte depline".
Deci, ar trebuie sa schimbati legea in care va uitati cu ceva articole din Codul familiei referitoare la obligatia de intretinere.