avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost pana in prezent in firma s-a plecat doar dupa preaviz de 15 zile,art.79 C.M.. Oferta primita imi cere a pleca cat mai urgent,ce se poate intampla daca nu mi se accepta demisia cu acordul partilor,trebuie neaparat sa stau 15 zile in preaviz? Daca nu o sa mai merg la munca, ce se poate intampla?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:41, 16 Septembrie 2010
Hotarari-va: doriti sa demisionati sau doriti sa incetati contractul cu acordul partilor? Daca societatea angajatoare este de acord cu incetarea fara peavizul de 15 zile se presupune ca este incheiat cu acordul ambelor parti, adica 55 lit.b. Daca va este solicitata efectuare apreavizului atunci este demisie: 55 litera a. Si nu mai beneficiati de somaj, daca asta va intereseaza.
napoleonul a scris:

Buna!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost pana in prezent in firma s-a plecat doar dupa preaviz de 15 zile,art.79 C.M.. Oferta primita imi cere a pleca cat mai urgent,ce se poate intampla daca nu mi se accepta demisia cu acordul partilor,trebuie neaparat sa stau 15 zile in preaviz? Daca nu o sa mai merg la munca, ce se poate intampla?
Multumesc mult!


Temeiul de drept al incetarii raportului de munca prin demisie este art.79 C.mun. si nu art.55 lit.b C.mun.
Regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 79 din Codul muncii. Prin excepţie, incetarea are loc fara a se efectua preaviz numai in conditiile in care angajatorul renunta la preaviz - art.79 alin.7 C.mun. - sau nu-si indeplineste obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă - art.79 lain.8 C.mun.

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz elena69 elena69 Va rog frumos sa-mi aratati si mie un model de demisie fara preaviz . Eu sant pana pe data de 10 . 01 in concediu de maternitate , pentru ca nu am cu cine sa ... (vezi toată discuția)
Demisie constantin constantin CINE MA POATE SFATUI CUM POT DEMISIOONA FARA A MAI RESPECTA PREAVIZUL DE 15 ZILE? EXISTA SITUATII? MULTUMESC. (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca Raluk_ Raluk_ cum pot sa plec de la o firma daca in data de 25.10 mi-am depus demisia si nu mi-a fost aprobata iar in data de 02.11 am trimis o alta demisie prin posta cu ... (vezi toată discuția)