Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... diurna sofer tir an uniunea europeana
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

diurna sofer tir an uniunea europeana

Buna!! am sieu o nelamurire,referitor la diurna extern pentru sofer care efectueaza cursse Romania Germania,am inteles ca de la 1 august se modifica ,prin reducere cu 25 la suta. ,se aplica si agentilor economici cu capital integral privat??
Nu.
am o parere contrara ; argumentele sunt in discutia de aici :
www.avocatnet.ro/content/for...
Parerea contrara nu cred ca are legatura cu intrebarea. Nu este nicio lege care sa impuna reducerea diurnei acordata de catre agentii economici cu capital integral privat. Singura reducere este legata de valoarea deductibila a diurnei, aceasta are o formula de calcul in functie de diurna acordata bugetarilor.
aveti dreptate , multumesc
am ajuns sa judec numai in deductibil/nedeductibil :O
Asa este : din punctul de vedere al initiatorului nu conteaza notiunea de deductibi/nedeductibil ; intrebarea a fost asa cum ati inteles-o dvs
In fond firma care ii acorda diurna poate sau nu sa tina cont de plafon .