Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere catre angajator pentru acordarea compensatiei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere catre angajator pentru acordarea compensatiei de 15% din salariul brut pentru gravidele sau mamele aflate in concediu de maternitate

Buna ziua. Ma puteti ajuta si pe mine cu mai multe detalii despre cererea asta? Noi avem contract colectiv pe unitate in care nu este specificat nimic de aceasta cerere, dar eu stiu ca daca nu e trecut nimic trebuie respectat contractul national??
Chiar daca aceasta prevedere nu apare in contractul colectiv la nivel de unitate, societatea trebuie sa respecte prevederile contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, unde, la art. 66 se stabileste care este obligatia societatii in ceea ce priveste compensarea diferentei dintre indemnizatia de maternitate si salariul lunar brut.
In cerere trebuie sa specificati care este articolul de lege in baza caruia solicitati compensarea.
De asemenea, conform art. 51 c) din acelasi contract colectiv aveti dreptul si la un salariu mediu pe unitate, platit la nastere.
Imi putetispune,va rog, ce retineri sunt din salariul mediu pe unitate, platit la nastere (CAS, CASS, impozit, etc.)
Va multumesc pentru raspuns.
del_gf a scris:

Imi putetispune,va rog, ce retineri sunt din salariul mediu pe unitate, platit la nastere (CAS, CASS, impozit, etc.)

Pentru salariul mediu platit de unitate nu trebuie sa platiti taxe.
Confrorm art 42 Cod Fiscal, ajutorul pentru nastere este venit neimpozabil.
Va multumesc mult!