avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Deducere personala de baza pentru angajat pensionar
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Deducere personala de baza pentru angajat pensionar

Buna ziua
Am angajat un pensionar cu 2 ore si 150 lei salariu brut. Trebuie sa-i acord deducere personala de baza sau nu?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:32, 17 Septembrie 2010
da, daca nu cumba mai are un alt loc de munca unde a declarat ca are functie de baza; trebuie sa il rugati sa semneze o declaratie privind locul de munca la care are functia de baza
DECLARATIE



Subsemnatul(a) ………………………………………..legitimat cu B.I./C.I.
seria…….numar………CNP…………………………angajat al ………………….
…………………….declar pe propria raspundere ca


 Functia de baza este la angajatorul…………………………………….

Va multumesc

Stiti cumva care e modul de calcul al deducerii in acest caz, sau o iau pe cea normala 250 lei?
Da, luati in calcul deducerea normala, de 250 lei.
Puteti indica pasajul din lege unde este specificat ca in cazul unui salariat pensionar se acorda deducere personala? In mediul in care imi desfasor activitatea toata lumea are o parere contrara..multumesc.
Ank27:
1. Ce doriti dvs. ar fi o exceptie de la regula si, in acest caz, dvs. ar trebui sa spuneti unde scrie ca pensionarilor salariati nu li se acorda deducerea personala.
2. Art.56 din Codul fiscal spune ca nu se acorda deducerea personalului aflat in misiune permananta in strainatate. Alte categorii nu intra aici.

Alte discuții în legătură

Deducere personala ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, as dori sa stiu daca lucrez numai jumatate de luna, deducerea personala aferenta se acorda proportional cu perioada lucrata. (vezi toată discuția)
Deducere ptr pensionar si cu c.i.m sanda65 sanda65 Sunt pensionar la limita de varsta si am si un C.I.M. de 4 ore. Am dreptul la deducerea de 510 lei din venitul baza de calcul in cadrul C.I.M ? In codul fiscal ... (vezi toată discuția)
Deduceri camellia_camy camellia_camy Cine beneficiaza de deducerile pentru persoanele aflate in intretinere si care este procedura de intrare in posesia lor ? (vezi toată discuția)