Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Deducere personala de baza pentru angajat pensionar
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Deducere personala de baza pentru angajat pensionar

Buna ziua
Am angajat un pensionar cu 2 ore si 150 lei salariu brut. Trebuie sa-i acord deducere personala de baza sau nu?
Va multumesc
da, daca nu cumba mai are un alt loc de munca unde a declarat ca are functie de baza; trebuie sa il rugati sa semneze o declaratie privind locul de munca la care are functia de baza
DECLARATIE

Subsemnatul(a) ………………………………………..legitimat cu B.I./C.I.
seria…….numar………CNP…………………………angajat al ………………….
…………………….declar pe propria raspundere ca

 Functia de baza este la angajatorul…………………………………….

Va multumesc

Stiti cumva care e modul de calcul al deducerii in acest caz, sau o iau pe cea normala 250 lei?
Da, luati in calcul deducerea normala, de 250 lei.
Puteti indica pasajul din lege unde este specificat ca in cazul unui salariat pensionar se acorda deducere personala? In mediul in care imi desfasor activitatea toata lumea are o parere contrara..multumesc.
Ank27:
1. Ce doriti dvs. ar fi o exceptie de la regula si, in acest caz, dvs. ar trebui sa spuneti unde scrie ca pensionarilor salariati nu li se acorda deducerea personala.
2. Art.56 din Codul fiscal spune ca nu se acorda deducerea personalului aflat in misiune permananta in strainatate. Alte categorii nu intra aici.