Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii corectare declaratii la cas si in cartea de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

corectare declaratii la cas si in cartea de munca

Mi s-a gresit inscrierea in cartea de munca in perioada 01.04.2000-01.01.2001, in sensul ca nu a fost cumulat salarul de baza cu sporul de vechime ,salarul de merit si indemnizatia de conducere, lucru care ma afecteaza la calculul pensiei ,de asemenea in aprilie 2002 mi s-a inscris in declaratia de CAS doar jumatate salarul desi nu am avut nici concediu medical nici concediu fara salar , cum pot fi corectate aceste erori ? astept raspuns pe relimota@yahoo.com .
Multumesc anticipat.
1. Incepand cu data de 01.04.2001 nu mai conteaza ce scrie in carnetul de munca ci ce este trecut in declaratia lunara nominala.
2. Daca doriti se poate completa inregistrarea in carnetul demunca de catre inspectorul de RU al unitatii sau de catre ITM.
3. Declaratia nominala eronata se poate rectifica si transmite la Casa de Pensii. Contabilul unitatii stie cum sa faca aceasta (este vorba de declaratiile rectificative).