Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie sau comun acord?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie sau comun acord?

Buna seara! as avea si eu o nedumerire. Peste o luna imi expira concediul de crestere si ingrijire copil de 2 ani. Nu mai vreau sa ma mai intorc la vechiul loc de munca. Ce pot face ca sa-mi retrag cartea de munca? si cu cat timp inainte?
Multumesc!
in momentul in care copilulu implineste 2 ani, inceteaza suspendarea cim. teoretic te poti intoarce la serv. poti merge cu cateva zile inainte, depui o cerere prin care soliciti incetarea cim cu acordul partilor incepand din data in care implineste copilul 2 ani. ideal este sa o si aprobe angajatorul.daca nu vrea nici cu forta nu te poate tine. mergi si vorbeste cu ei. mai exista si demisie cu sau fara preaviz, sau datorita unei indisciplini grave.ex. absente nemotivate multe. mergi si discuta cu angajatorul.
chiriachez a scris:

Buna seara! as avea si eu o nedumerire. Peste o luna imi expira concediul de crestere si ingrijire copil de 2 ani. Nu mai vreau sa ma mai intorc la vechiul loc de munca. Ce pot face ca sa-mi retrag cartea de munca? si cu cat timp inainte?
Multumesc!

In mod normal pe postul Dvs a fost angajata o persoana cu CIM pe durata determinata, pana la revenirea Dvs in activitate ( sau asa ar fi trebuit). Cel mai corect ar fi sa mergeti la firma si sa le comunicati intentia de a nu mai reveni. La data la care copilul implineste 2 ani trebuie sa reveniti la locul de munca, angajatorul intocmeste actul de reluare a activitatii, si cu aceeasi data se poate desface contractul de munca, daca va accepta cererea de incetare a activitatii prin acordul partilor, sau demisia fara preaviz.