Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurari sociale de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurari sociale de sanatate

Buna ziua.
As dori niste lamuriri referitoare la CASS.
Sunt angajat cu contract individual de munca la o firma privata din domeniul industriei alimentare si am obligatia de a efectua analizele medicale specifice pentru activitate in industria alimentara.
Doresc sa stiu daca sunt obligat sa suport contravaloarea acestor analize sau aceasta contravaloare este acoperita de casa de asigurari de sanatate.
Pun aceasta problema pentru ca fac aceste analize de 2 ori pe an si de fiecare data platesc contravaloarea acestora.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Conf art.171 alin 5 din Codul Muncii " Masurile privind securitatea si sanatatea in munca NU pot sa determine, in niciun caz,obligatii financiare pentru salariati"
Societatea dumneavoastra trebuie sa plateasca aceste analize.
Va multumesc pentru raspuns.