Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Am si eu o mica intrebare...
Urmeaza sa ma angajez la un fast food si mi s.a comunicat ca trebuie sa merg sa fac niste analize specifice acestui loc de munca, dar nu mi s.a spus ca e necesara o trimitere, deci asta inseamna ca trebuie sa fac analizele pe propriu buzunar?
Am mai lucrat in domeniul alimentatiei si mi s.a dat o fisa, cea cu care am mers la analize! Eu stiam ca angajatorul suporta costurile pentru analize si fisa de aptitudine...
Cum fac? Multumesc frumos!
Angajatorul este obligat sa plateasca analizele medicale la angajare, potrivit HG nr. 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor
Art.. 7
Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

Art. 7. - LEGEA nr.319 / 2006 a securitatii si sanatatii in munca
.......
(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.

In vederea angajarii unor persoane , angajatorul are obligatia, potrivit Codului muncii si a Legii nr. 319/ 2006 , sa-i trimita la examinarea medicala in vederea angajarii, inainte de a se semna contractul individual de munca,

Trimiterea se face in baza unei fise in care sunt vor fi nominalizate riscurile profesionale la care va fi expus noul angajat la locul de munca.

Medicul de medicina muncii, in urma efectuarii examinarii medicale, va emite o fisa de aptitudini pentru persoana care va fi angajata.
Va multumesc frumos pentru informatia data!! O seara buna!