Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cine plateste analizele medicale la angajare?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cine plateste analizele medicale la angajare?

S-a schimbat ceva în ultima perioadă?Soțul meu lucreaza in marinarie si patronul îi cere să-și faca analizele si fișa de aptitudine pe banii personali,susținând că asta e responsabilitatea angajaților.Așa este?Vă mulțumesc!
Nu s-a schimbat nimic, angajatorul are obligatia suportarii tuturor cheltuielilor conform prevederilor legale:
Art. 7. - LEGEA nr.319 / 2006 a securitatii si sanatatii in munca
(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.

ART. 7 HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
inspectorSSM, utilizator