avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cine plateste analizele medicale la angajare?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cine plateste analizele medicale la angajare?

S-a schimbat ceva în ultima perioadă?Soțul meu lucreaza in marinarie si patronul îi cere să-și faca analizele si fișa de aptitudine pe banii personali,susținând că asta e responsabilitatea angajaților.Așa este?Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 19:58, 18 Octombrie 2017
Nu s-a schimbat nimic, angajatorul are obligatia suportarii tuturor cheltuielilor conform prevederilor legale:
Art. 7. - LEGEA nr.319 / 2006 a securitatii si sanatatii in munca
(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.

ART. 7 HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Octombrie 2017
inspectorSSM, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Medicina muncii BiroN. BiroN. Cât este de normal ca angajatorul - înainte de angajare - să îmi spună că va trebui să suport cheltuielile de medicina muncii? Eu încă nu am auzit ... (vezi toată discuția)
Fisa, control medical periodic Danielpirvu Danielpirvu Buna ziua. A cui este obligația să plătească acea fișa medicală periodică, a angajatului sau a angajatorului? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Angajare Dana44 Dana44 Bună ziua ! Angajatorul are obligația de a suporta cheltuielile pt.angajare? Mă refer la următoarele cheltuieli : medicina muncii și tot ce implica ... (vezi toată discuția)