avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime

Firma la care am lucrat are sediul in Bucuresti (eu fiind din alt oras). Am nevoie de adeverinta de vechime de la ITM. Pot face cererea prin posta sau trebuie sa ma duc personal la ITM Bucuresti?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:06, 17 Septembrie 2010
preferabil e sa veniti la Bucuresti.
Nu se poate rezolva prin posta ? ( adica : este legal sa mi se trimita adeverinta in alt oras prin posta??)
se poate face si prin posta. in mod normal ar trebui sa va elibereze o copie de pe documentele solicitate. faceti precizarea ca nu domiciliati in bucuresti .


Exista un formular standard ?? Cum ar trebui sa formulez cererea catre ITM?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 16 Septembrie 2010
ioana2525, utilizator
1. Potrivt unui Ordin al fostlui Ministru al Muncii , ITM-urile nu mai elibereaza copii de pe acte decat instantelor de judecata, Politiei si Parchetului

2. ITM-ul nu este obligat sa va trimita adeverinta prin posta, dar la rugamintea dvs acest lucru este posibil.
In acest sens, trimiteti o petitie pe adresa ITM Bucuresti , str.Radu Voda nr.26-26A, sect.4, sau pe [ link extern ] .
In petitie treceti toate datele dvs de identificare pentru a fi se comunica adeverinta respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Itm curca cristina curca cristina buna ziua, cum se poate depune o reclamatie catre ITM daca nu esti din accelasi oras? EX:Eu locuiesc in CTA dar firma are sediul principal in BUC. (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime Qwerty2010 Qwerty2010 Am lucrat pana in August 2010 la o firma din Bucuresti. Acum am nevoie de adeverinta de vechime de la aceasta firma iar problema este ca nu reusesc sa ... (vezi toată discuția)
Adresa itm valentinaaa valentinaaa ce adresa are ITM sector 2? Vreau sa trimit o cerere prin posta. Multumesc! (vezi toată discuția)