Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime

Firma la care am lucrat are sediul in Bucuresti (eu fiind din alt oras). Am nevoie de adeverinta de vechime de la ITM. Pot face cererea prin posta sau trebuie sa ma duc personal la ITM Bucuresti?

Multumesc.
preferabil e sa veniti la Bucuresti.
Nu se poate rezolva prin posta ? ( adica : este legal sa mi se trimita adeverinta in alt oras prin posta??)
se poate face si prin posta. in mod normal ar trebui sa va elibereze o copie de pe documentele solicitate. faceti precizarea ca nu domiciliati in bucuresti .

Exista un formular standard ?? Cum ar trebui sa formulez cererea catre ITM?
Multumesc.
ioana2525, utilizator
1. Potrivt unui Ordin al fostlui Ministru al Muncii , ITM-urile nu mai elibereaza copii de pe acte decat instantelor de judecata, Politiei si Parchetului

2. ITM-ul nu este obligat sa va trimita adeverinta prin posta, dar la rugamintea dvs acest lucru este posibil.
In acest sens, trimiteti o petitie pe adresa ITM Bucuresti , str.Radu Voda nr.26-26A, sect.4, sau pe [ link extern ] .
In petitie treceti toate datele dvs de identificare pentru a fi se comunica adeverinta respectiva.