Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale perioada infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

perioada infiintare firma

spuneti-mi si mie va rog, in cazul cand intentionezi sa infiintezi/cumperi o firma trebui sa fie publicat ceva in monitorul oficial? am inteles din unele surse ca infiintarea unei firme nu se mai face in 10 zile ci intr-o luna, dupa ce apare in monitorul oficial?
toate actele facute de la infiintare pana la radiere societate se publica in monitorul oficial.
Depinde modalitatea in care cumperi firma...dureaza cam 40 de zile daca se face in doua etape: 1. Hotararea prin care se face cesiunea partilor sociale si trebuie publicata la Monitorul Oficial avand de asteptat pana trece termenul de opozitie de 30 de zile 2. In etapa a doua daca nu a facut nimeni opozitie se fac inregistrarile aferente cesiunii;
O alta varianta ar fi:
Majorarea capitalului social cu suma aportata de persoana care va intra ca nou asociat in societate - in prima etapa; In etapa doua ies asociatii vechi din societate care-si cesioneaza partile sociale noului asociat. Aceasta operatiune nu trebuie sa se faca dupa trecerea a 30 de zile, ci dureaza 10 zile, insa este mai costisitoare.SUCCES!
mersi pentru ajutor!!
explicatia dvs a fost in cazul cumpararii unei firme, in cazul infiintarii - dureaza 10 zile sau mai mult? cat dureaza pana se publica in monitorul oficial?
va multumesc!
Dupa depunerea dosarului la ORC, actele se ridica in 3 zile lucratoare, cu condita ca dosarul sa fie ok.