Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbarea asociatilor in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbarea asociatilor in SRL

Buna ziua,
As vrea sa stiu care e varianta cea mai optima si fara prea multe acte prin care un asociat se poate retrage dintr-un SRL de buna voie fara a avea vreo pretentie decat asupra capitalului pe care il are introdus in firma si introducerea unui nou asociat in firma
Prin adunarea generala se poate stipula iesirea unui asociat si introducerea altui asociat intr-o singura operatiune ?
Mentionez ca nu se majoreaza capitalul , asociatul care intra primeste fix acelasi procent si vine cu acelasi capital ca cel care pleaca.
As vrea sa stiu care sunt etapele de a realiza totu dintr-o singura operatiune .
Multumesc
kult21, utilizator
Buna ziua
Cesiunea de parti sociale cu introducerea unui asociat nou nu se poate face dintr-o singura etapa.
In prima etapa se va depune Hotararea AGA, care se va publica in Monitorul Oficial.
Înregistrarea cesiunii în Etapa a-II-a este condiţionată de expirarea termenului de opoziţie de 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a-IV-a sau, dacă a fost formulată o opoziţie, de prezentarea hotărârii de respingere a acesteia.
Buna ziua,
E nevoie sa se cesioneze partile sociale ale vechiului asociat catre cel nou.
Acest lucru presupune 2 etape:

Pentru etapa I trebuie sa depuneti urmatoarele:
- Cererea de depunere şi menţionare acte;
- Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor);
- Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
- Dovezile privind plata tarifului legal.

Pentru etapa I trebuie sa depuneti urmatoarele:
- Cererea de înregistrare;
- Dovada publicării hotărârii adunării generale a asociaţilor;
- Actul modificator al actului constitutiv;
- Actul constitutiv actualizat, în original - detalii; *
- Contractul de cesiune;
- Copii certificate de pe actele de identitate ale persoanelor fizice şi, după caz, de pe certificatele de înregistrare ale persoanelor juridice care dobândesc calitatea de asociaţi
Se doreste intai iesirea asociatului cu retragerea doar a aportului adus in firma fara vreo pretentie suplimentara si intrarea altui asociat cu aport de capital mai mare decat cel care iese.
Se poate aproba in aceeasi hotarare AGA , solicitarea de iesire a asociatului si intrarea altuia, pentru a nu face de 2 ori modificari la ORC
Ma intereseaza ca procesul de schimbare a asociatilor sa dureze cat mai putin ca timp.
In cazul in care doriti sa scurtati procedura, se poate proceda altfel:.

Etapa nr.1: majorare de capital social, prin cooptarea asociatului nou.
Etapa nr.2; cesiune intre asociati, cu iesirea asociatului vechi din firma.

Astfel, veti evita termenul de opozitie, 30 de zile de la publicarea hotararii in Monitorul Oficial.
Varianta dorita de dvs. cu o singura modificare, nu exista.