Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Credit Prima Casa - ce procent finanteaza banca?
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Credit Prima Casa - ce procent finanteaza banca?

In legatura cu programul guvernamental Prima Casa am cateva nelamuriri:

- dupa evaluarea imobilului la o valoare X. Cat la suta din aceasta valoare va fi finantata de catre banca, 95% sau un alt procent, in limita maxima de 60.000€ ?

- in cazul integrarii unui coplatitor, care este incadrarea acestuia ? este in egala masura si coproprietar ? daca nu, care este procedura prin care doua persoane pot apela la acest tip de credit, in ideea de a fi copropietari, respectand conditiile ?

-
Parerea mea este ca se poate cumpara in coproprietate o locuinta prin programul prima casa atata vreme cat ambele parti indeplinesc conditiile cerute prin lege!
B-)