Forum Discuţii juridice Executare silită lipsa calitatii procesuale active
Discuție deschisă în Executare silită

lipsa calitatii procesuale active

Speta suna cam asa:
Sotul si sotia detin un imobil ,bun comun.
Sotul (fara sotie) a facut un credit la o banca si nu a achitat ratele la timp.
Impotriva acestuia s-a inceput executarea silita.
Executorul a inceput executarea silita asupra bunului imobil.
Sotul si sotia au depus contestatie impotriva executarii silite a imobilului.
Intrebarea mea este:
Sotia are calitate procesuala activa in aceasta contestatie?
Se poate invoca lipsa calitatii procesuale active a sotiei?
Multumesc anticipat
art. 399 Cod pr. civ. arata ca orice persoana interesata poate face contestatie la executare. de vreme ce sotia este coproprietara imobilului este clar ca are un interes in promovarea contestatiei si pe cale de consecinta are si calitatea de a contesta actele de executare.
Probabil ca creditorul va cere si obtine impartirea bunurilor proprietate comuna in temeiul prev. art. 400 ind. 1 Cod pr. civ.
Daca sotul si sotia detin un bun comun, si daca sotia nu a girat sotul la acordarea acelui imprumut, mi se parea firesc sa se efectueze acel partaj judiciar. Sotia are calitate procesuala.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
daca creditul a fost facut in timpul casatoriei poate fi calificat ca si datorrie comuna, facuta in interesul casatoriei (c familiei)