Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nepot-mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nepot-mama

Buna ziua, as dori sa pun si eu o intrebare, imi cer scuze anticipat daca mai exista un subiect asemanator:

Mama si fiul stateau in apartamentul bunicului pana la decesul acestuia. Mama- fiica bunicului proprietar, fiul ei- nepotul bunicului decedat. Bunicul nu mai are fii/fiice in afara de aceasta.
Imediat se fac 6 luni de zile de la moartea acestuia si nimeni n`a lansat succesiunea. Fiul traieste acum in chirie, mama in apartamentul bunicului.
Intrebarea mea este: cine poate depune actele succesorale? doar mama sau si nepotul? cine are dreptul la mostenire? mama sau si nepotul?
In ce conditii ar avea dreptul nepotul la succesiune, sau ce ar trebui sa faca acesta astfel incat sa ramana unul dintre mostenitori?
Multumesc anticipat, sper ca am fost destul de clar!
verdecrud a scris:

Buna ziua, as dori sa pun si eu o intrebare, imi cer scuze anticipat daca mai exista un subiect asemanator:

Mama si fiul stateau in apartamentul bunicului pana la decesul acestuia. Mama- fiica bunicului proprietar, fiul ei- nepotul bunicului decedat. Bunicul nu mai are fii/fiice in afara de aceasta.
Imediat se fac 6 luni de zile de la moartea acestuia si nimeni n`a lansat succesiunea. Fiul traieste acum in chirie, mama in apartamentul bunicului.
Intrebarea mea este: cine poate depune actele succesorale? doar mama sau si nepotul? cine are dreptul la mostenire? mama sau si nepotul?
In ce conditii ar avea dreptul nepotul la succesiune, sau ce ar trebui sa faca acesta astfel incat sa ramana unul dintre mostenitori?
Multumesc anticipat, sper ca am fost destul de clar!

Fiica decadatului poate cere deschiderea succesiuni, ea fiind si mostenitoarea , in conditiile in care nu mai are frati sau surori iar sotia defunctului este decedata si ea, nepotul nu , pentru ca el o mosteneste pe mama lui care este inca in viata, daca bunicul nu a lasat testament
nepotul, pana dupa decesul mamei sale, nu are niciun drept asupra ap bunicului. doar mama a mostenit
va multumesc mult. exista vreun demers prin care mama poate fi impiedicata sa vanda sau sa instraineze in orice fel apartamentul?
verdecrud a scris:

va multumesc mult. exista vreun demers prin care mama poate fi impiedicata sa vanda sau sa instraineze in orice fel apartamentul?

Pentru vinzarea apartamentului nu . Doar daca are luat imprumut bancar cu ipoteca pe acel apartament si banca noteaza in CF interdictia.
atata timp cat mama traieste doar dansa are vocatie la mostenire si are calitatea sa ceara dezbaterea succesiunii dupa bunurile tatalui sau.