Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, drepturi conferite de plata impozitului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, drepturi conferite de plata impozitului

Buna ziua,
As dori sa stiu,daca dezbat o succesiune dupa moartea bunicilor ultimul a murit in 1991 iar in casa lor a stat cu acordul celorlati mostenitori cumnata acestora, care intre timp a decedat, acum cand se dezbate succesiunea unul din nepotii care locuieste langa casa bunicilor nu este de acord spunand ca nu mai are nimemi dreptul la aceasta casa deoarece a platiti ei impozitul.
Faptul ca unul dintre succesibili a platit pe o perioada impozitul nu inseamna ca ceilalti care au acceptat mostenirea, expres sau tacit, nu au dreptul care li se cuvine in mod legal. Nepotul a carui mama a decedat va veni la succesiune pentru cota ce i s-ar fi cuvenit mamei sale.
elion a scris:

Buna ziua,
As dori sa stiu,daca dezbat o succesiune dupa moartea bunicilor ultimul a murit in 1991 iar in casa lor a stat cu acordul celorlati mostenitori cumnata acestora, care intre timp a decedat, acum cand se dezbate succesiunea unul din nepotii care locuieste langa casa bunicilor nu este de acord spunand ca nu mai are nimemi dreptul la aceasta casa deoarece a platiti ei impozitul.

Cumnată care, nu-i aşa, are tot atîta vocaţie succesorală cîtă am eu.

Respectiva cumnată putea avea un drept propriu asupra unei cote din casă doar dacă soţul ei era în viaţă la data decesului părinţilor săi iar ea şi-a moştenit soţul. Altfel nu. Nici vorbă aici despre reprezentarea mamei (cumnata despre care este vorba) de către fiul ei în succesiunea după bunicii acestuia din urmă.

Nepotul poate fi fie moştenitor prin reprezentare, fie moştenitor al tatălui său, deţinînd astfel o cotă parte din imobil şi nicidecum întregul drept de proprietate.