Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine va mosteni apartamentul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine va mosteni apartamentul?

. Ei au avut un apartament. Ei au avut doua fiice care traiesc: una e mama mea si alta matusa mea. Matusa mea are un fiu .. Matusa mea si mama mea vor sa imi lase apartamentul mie. In cazul acesta trebuie sa renunte la succesiune mama mea, matusa mea si fiul matusii mele ? Si va trebui sa fac eu succesiunea dupa bunicul meu, succesiunea dupa bunica mea si sa platesc 1 % din valoarea apartamentului. ? Trebuie facute doua succesiuni. Apartamentul se imparte jumatate/ jumatate intre bunicul mort si bunica moarta ?
RicaRamurica, utilizator
Se dezbat ambele succesiuni in acelasi certificat de moștenitor.
Mătușa dvs, daca nu are pretentii, poate da declarație de renunțare la moștenirea părinților. Fiul ei, nu are de ce, atât timp cât mama lui trăiește.
Pe acelasi principiu, nici dvs nu aveti cum sa rămâneți direct moștenitor cât mama este în viața.
Asa ca, mama va rămâne unic moștenitor, după care va dona apartamentul dvs.
Si da, daca au trecut mai mult de 2 ani de la decesul bunicilor, veti plati si impozitul de 1%.
Doamna raluk0207 dar daca mama mea si matusa mea renunta amandoua la succesiunea parintilor lor apartamentul ar reveni mie si varului meu. ( adica urmatorilor descendenti, nepotilor de fiice ) Daca si varul meu ( un nepot de fiica) renunta la succesiune, apartamentul imi revine mie, nu ? Mama mea si matusa mea pot renunta amandoua ? Adica prima data renunta copiii ( cele doua fiice), apoi revine celor doi nepoti de fiice, daca unul din nepotii de fiica renunta la succesiune ( adica varul meu), apartamentul imi revine mie, da?
RicaRamurica, utilizator
Moștenitori nu pot fi decât copii. Nepoții nu pot moșteni averea bunicilor. Vi s-a explicat foarte clar mai sus. Dumneavoastră nu puteți moșteni casa bunicilor.

Moștenitorii de drept nu pot renunța la moștenire în favoarea nepoților.
Dapix, utilizator
Copiii pot sa renunte la mostenirea parintilor . Nimeni nu poate sa oblige un om sa accepte o mostenire.

CORECT dar atunci la mostenire vor veni fratii si surorile defunctilor bunici direct sau prin reprezentare.
Faceti cum v-a spus doamna avocat.
Nu solicitati pe site-uri lectii de dreptul familiei sau de succesiuni.