Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rog raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rog raspuns

dupa ce perioada de concubinaj se considera bunurile dobandite de 1 dintre parteneri bun comun ? Speta am stat cu chirie in apartamentul noilor mei socrii 1 an ,iar un an cu flotanat numai dupa acest timpn data de05.09.2009 m`am casatorit cu fica lor legitim adica inainte am stat 2 ani fara a fi casatoriti si un an casatoriti in fapt acum ne`am separat din vina noastra la amandoi si acum sotia vreasa impartim totul adica :credit facut de mine separat inainte de casatorie ,credit facut de ea inainte de cassatorie masina achizitionata in casatorie si unele electronice cumparate inainte de casatorie unde aceasta nu a contribuit ,in contractele facute la notar scrie ca am fost necasatorit cand am achizitionat acele bunuri cum se procedeaza ? stima
nu se impart decat bunurile achizitionate in timpul casatoriei. creditele le veti plati fiecare separat.
bunurile achizitionate inainte de casatorie, sunt proprii ale celui ce le-a cumparat.
gi-jane2, moderator
Daca ea dovedeste ca si-a adus aportul financiar la bunurile respective, va avea un drept de creanta.
bunurile obtinute in perioada de concubinaj sunt bunuri proprii ale celui pe numele caruia au fost cumparate, indiferent de cat de lunga este acea perioada.
avocat Cristina Popescu