Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Competenta in rejudecarea dupa admiterea contestatiei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Competenta in rejudecarea dupa admiterea contestatiei in anulare

Cererea de despagubire pentru neexecutarea unei hotarari judecatoresti s-a solutionat de catre Judecatorie care a admis-o, a fost atacata cu recurs de catre parat la Tribunalul Comercial care a trimis cauza spre rejudecare pentru completarea probatoriului si lamurirea situatiei de fapt, a fost apoi respinsa de catre Judecatorie si atacata cu recurs de catre reclamanti. Dosarul s-a judecat in recurs la Tr. Com. care a casat sentinta si a admis cererea. Dupa inceperea executarii silite, paratul a formulat un nou recurs impotriva deciziei irevocabile a Tr.Com. pe motiv ca dosarul trebuia judecat in apel si recurs. Recursul a fost respins ca inadmisibil de catre Curtea de Apel. Impotriva deciziei C.A. a formulat contestatie in anulare paratul pe motiv ca nu a fost legal citat la termenul de judecata a recursului. S-a format un nou dosar la Curtea de Apel care a admis contestatia in anulare si a fixat termen pentru judecarea recursului.
Intrebarea este urmatoarea:
Cine are competenta sa rejudece recursul la Curtea de Apel - completul care a judecat contestatia in anulare sau un nou complet de recurs? Care este temeiul legal?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
un nou complet de judecata, art 24 si urm C.pr.civ., incompatibilitatea-recuzarea judecatorilor
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
acelasi complet. nu se incadreaza in motivele de recuzare.