Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire , drept de vanzare!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire , drept de vanzare!

Va salut. Intrebarea mea este : Daca sunt trecut ambii soti ca proprietari la apartament si au 5 copii, iar unul a decedat celalalt poate sa vanda apartamentul fara sa aiba aprobarea copiilor?
Sotul supravietuitor are partea lui in proprietate (1/2) si mai culege 1/4 din jumatatea defunctului. In final va avea 5/8 din ap.

Dupa dezbaterea succesiunii poate sa vanda cota lui indiviza cui va voi (sau cui i-o cumpara). Sau poate sa faca un partaj cu ceilalti coindivizari. Sau...