avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire , drept de vanzare!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire , drept de vanzare!

Va salut. Intrebarea mea este : Daca sunt trecut ambii soti ca proprietari la apartament si au 5 copii, iar unul a decedat celalalt poate sa vanda apartamentul fara sa aiba aprobarea copiilor?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 22:30, 19 Septembrie 2010
Sotul supravietuitor are partea lui in proprietate (1/2) si mai culege 1/4 din jumatatea defunctului. In final va avea 5/8 din ap.

Dupa dezbaterea succesiunii poate sa vanda cota lui indiviza cui va voi (sau cui i-o cumpara). Sau poate sa faca un partaj cu ceilalti coindivizari. Sau...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune . transmitere cote parti din mostenire OpraM OpraM Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta: 1. care sunt cotele de drept in cazul unei mosteniri de pe urma unui parinte decedat? Ma refer la cazul unei ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire erikka erikka buna ziua doresc sa stiu daca dupa moartea unuia dintre parinti celalalt parinte ramas in viata are dreptul sa vanda casa fara consimtamantul copiilor cel ... (vezi toată discuția)
Succesiune olympya olympya Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: tata si mama detin un imobil pe numele la amandoi.Tatal meu a decedat anul acesta,iar sora mea vrea sa dezbatem ... (vezi toată discuția)