Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea in invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea in invatamant

Sunt nascuta in 13 iunie 1959. Lucrez in invatamant din 1 septembrie 1978. Am avut concediu de maternitate si pentru pentru cresterea copilului din 1 octombrie 1989 pana la 1 septembrie 1991 cand mi-am reluat activitatea. De atunci nu am mai avut nicio perioada de intrerupere. As dori sa stiu, dupa noua lege, cand pot iesi la pensie si daca mai e valabila prevederea prin care dascalii pot iesi la pensie cu 3 ani inainte de varsta de pesionare, fara penalitati.
Multumesc
Prevederea care permitea personalului didactic sa beneficieze de pensie pentru limita de varsta cu 3 ani mai devreme este art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997. Legea privind sistemul unitar de pensii abroga acesta prevedere incepand cu 01.01.2011, data intrarii in vigoare a legii.

Potrivit viitoarei legi, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 62 de ani si 2 luni iar de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 57 de ani si 2 luni, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 32 de ani si 2 luni.