avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea in invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea in invatamant

Sunt nascuta in 13 iunie 1959. Lucrez in invatamant din 1 septembrie 1978. Am avut concediu de maternitate si pentru pentru cresterea copilului din 1 octombrie 1989 pana la 1 septembrie 1991 cand mi-am reluat activitatea. De atunci nu am mai avut nicio perioada de intrerupere. As dori sa stiu, dupa noua lege, cand pot iesi la pensie si daca mai e valabila prevederea prin care dascalii pot iesi la pensie cu 3 ani inainte de varsta de pesionare, fara penalitati.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:36, 18 Septembrie 2010
Prevederea care permitea personalului didactic sa beneficieze de pensie pentru limita de varsta cu 3 ani mai devreme este art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997. Legea privind sistemul unitar de pensii abroga acesta prevedere incepand cu 01.01.2011, data intrarii in vigoare a legii.

Potrivit viitoarei legi, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 62 de ani si 2 luni iar de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 57 de ani si 2 luni, cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 32 de ani si 2 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensionare STAICU  AGAFIA STAICU AGAFIA Buna seara.Sunt nascuta in 1955 aug. si lucrez in invatamant.Intrebarea mea este:cand pot iesi la pensie (la limita de varsta,anticipat sau anticipat partial ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? ivascu_maricica ivascu_maricica Bună seara! Aş dori să ştiu când aş putea să mă pensionez şi în ce condiţii-am 33 de ani vechime neîntreruptă , sunt invăţătoare, am trei copii ... (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)