avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Bună seara! Aş dori să ştiu când aş putea să mă pensionez şi în ce condiţii-am 33 de ani vechime neîntreruptă , sunt invăţătoare, am trei copii (2 naşteri) şi sunt născută în februarie 1957. Am auzit un zvon - că dacă ai 25 de ani vechime în învăţământ se poate ieşi la pensie cu 3 ani mai devreme !!! Mulţumesc anticipat pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 07:52, 2 Octombrie 2010
Este doar un zvon....

andymaurul

Potrivit legii 128/1997 art.127alin(3)personalul didactic poate iesi la pensie pe legea 19/2000 cu 3 ani mai devreme(la cerere) daca are o vechime de 25 de ani in invatamant femeile si 30 de ani barbatii.Deci in cazul de fata 60-3=57 de ani, trebuia sa aveti pentru a beneficia de aceasta prevedere.Aceasta prevedere a fost scoasa din legea unitara.O seara buna.
Prin legea privind sistemul unitar de pensii publice se abroga art. 127, alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul cadrelor didactice. In noua lege referitoare la stabilirea si acordarea pensiilor, nu mai exista prevedere referitoare la reducerea varstei standard de pensionare in cazul doamnelor care au nascut si crescut mai mult de 3 copii.

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia in februarie 2018, atunci cand veti implini 61 de ani. Intrucat ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 31 de ani, puteti beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 56 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare segovia_48 segovia_48 Sunt nascut la data de 1.05.1948 si am o vechime in invatamant de 38 ani.Vreau sa stiu daca prevederea art.127(3) din Legea 128/1997 privind Statutul ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau de drept vasile vieru vasile vieru nascut in 1947 2 septembrie cu o vechime totala de 46 de ani din care 35 de ani in invatamant neintrerupti si 9 luni la grupa va rog sami raspundeti la care ... (vezi toată discuția)
Pensionare in invatamant mihaiflore mihaiflore Cadrele didactice nascute in 1956 vor iesi la pensie dupa legea care prevede varsta de 60 ani femei sau dupa cea care se discuta in parlament ? In cele doua ... (vezi toată discuția)