Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Bună seara! Aş dori să ştiu când aş putea să mă pensionez şi în ce condiţii-am 33 de ani vechime neîntreruptă , sunt invăţătoare, am trei copii (2 naşteri) şi sunt născută în februarie 1957. Am auzit un zvon - că dacă ai 25 de ani vechime în învăţământ se poate ieşi la pensie cu 3 ani mai devreme !!! Mulţumesc anticipat pentru răspuns!
Este doar un zvon....

andymaurul

Potrivit legii 128/1997 art.127alin(3)personalul didactic poate iesi la pensie pe legea 19/2000 cu 3 ani mai devreme(la cerere) daca are o vechime de 25 de ani in invatamant femeile si 30 de ani barbatii.Deci in cazul de fata 60-3=57 de ani, trebuia sa aveti pentru a beneficia de aceasta prevedere.Aceasta prevedere a fost scoasa din legea unitara.O seara buna.
Prin legea privind sistemul unitar de pensii publice se abroga art. 127, alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul cadrelor didactice. In noua lege referitoare la stabilirea si acordarea pensiilor, nu mai exista prevedere referitoare la reducerea varstei standard de pensionare in cazul doamnelor care au nascut si crescut mai mult de 3 copii.

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia in februarie 2018, atunci cand veti implini 61 de ani. Intrucat ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 31 de ani, puteti beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand veti implini 56 de ani.