Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata sau de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata sau de drept

nascut in 1947 2 septembrie cu o vechime totala de 46 de ani din care 35 de ani in invatamant neintrerupti si 9 luni la grupa va rog sami raspundeti la care din unu din sistemele de pensionare anticipat sau de drept pot avea drept si de cand..?
metionez ca in septembrie 2010 implinesc varsta de 63 de ani...multumesc mult..
1. Dupa data nasterii, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 2 luni;
- pensie anticipata incepand cu Noiembrie 2006, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 2 luni.
2. Pentru ca ati lucrat in invatamant 35 de ani vi se aplica Legea 128/1997, care la art.127(3) spune:
"personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
Deci puteti iesi la pensie de limita de varsta la 61 ani si 2 luni, adica in noiembrie 2008
3. Ati cam intarziat, nu?