avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

Buna ziua
Va deranjez cu urmatoarea situatie:
- matusa mea (sora mamei) a decedat ; a fost casatorita, a divortat (acum 38 ani), a avut un baiat din casatorie care este decedat (mort in 1976), baiat care nu a fost casatorit si nu a avut copii
-mama mea (sora ei) este decedata
- din cate stiu nu mai exista alte rude in viata
In urma decesului matusii mele a ramas un apartament cumparat acum 2 ani
As dori sa stiu daca am drept de mostenire (fiind nepoata de sora)
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Maria_79 , utilizator 13:45, 18 Septembrie 2010
Ati mentionat ca matusa dumneavoastra si mama au fost surori dupa mama. Matusa dumneavoastra nu mai are frati, surori dupa tata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ionescu_anamar ionescu_anamar Vreau sa fac succesiunea dupa mama, de la moartea careia a trecut deja un an.La aceasta succesiune ar trebui sa participe sotul ei(s-au casatorit cu un an ... (vezi toată discuția)
Succesiunea si noul cod civil sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Este cineva la curent cu noul cod civil? Ma interesează in special despre succesiune in caz de deces. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Testament eec eec Matusa mea a decedat si nu are copii. A avut inca 2 surori si un frate. Una din surori traieste si de la cealalta sora (care a decedat) are o singura fata ... (vezi toată discuția)