Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

Buna ziua
Va deranjez cu urmatoarea situatie:
- matusa mea (sora mamei) a decedat ; a fost casatorita, a divortat (acum 38 ani), a avut un baiat din casatorie care este decedat (mort in 1976), baiat care nu a fost casatorit si nu a avut copii
-mama mea (sora ei) este decedata
- din cate stiu nu mai exista alte rude in viata
In urma decesului matusii mele a ramas un apartament cumparat acum 2 ani
As dori sa stiu daca am drept de mostenire (fiind nepoata de sora)
Va multumesc
Ati mentionat ca matusa dumneavoastra si mama au fost surori dupa mama. Matusa dumneavoastra nu mai are frati, surori dupa tata?